Start Wymiana zagraniczna
Wymiana miedzynarodowa
Wyjazd do Hameln PDF Drukuj Email
Wpisany przez Łukasz Marek   
wtorek, 01 października 2019 20:39

W dniach 14.09.2019 – 22.09.2019 czternastu uczniów naszej szkoły wyruszyło do Hameln w Niemczech pod opieką mgr Gabrieli Kosowskiej i mgr Barbary Stanuch.

Po długiej i męczącej podróży spędziliśmy wspaniały tydzień razem z uczniami Vikilu Gymnasium w Hameln. Odbyliśmy ciekawe dwudniowe warsztaty we Vlotho, które były poświęcone trudnej polsko- niemieckiej przeszłości i naszej przyszłości, która także zależy od nas. Owocem tej pracy były prezentacje obfitujące w wymyślone przez nas wiersze i piosenki.

Był czas na zwiedzanie pięknego Hameln w towarzystwie Szczurołapa, zostaliśmy uroczyście przyjęci przez dyrektora Vikilu Gymnasium  oraz przez burmistrza miasta Hameln. W atmosferze serdeczności spędzaliśmy czas z naszymi niemieckimi kolegami na wycieczkach i na grillu. Mieliśmy szansę popływać kajakiem po Wezerze w pięknym słońcu.

Ciekawym doświadczeniem były warsztaty w Wolfsburgu, w fabryce VW, gdzie nie tylko mogliśmy wyprodukować samochody poruszające się na baterie słoneczne, ale mogliśmy poczuć się jak pracownicy korporacji narażeni na kryzysy finansowe i będący pod presją czasu.

Wyjazd ten był także wspaniałą nauką języków obcych. Z każdym dniem wszyscy coraz lepiej posługiwali się angielskim i niemieckim i nie mieli problemów z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami z Niemiec. Żal było się rozstawać z nowopoznanymi przyjaciółmi, których spotkamy ponownie w czerwcu w Kalwarii.

Zdjęcia

Poprawiony: czwartek, 19 grudnia 2019 14:28
 
Wyjazd do Hameln- czerwiec 2015 rok PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Nowak   
niedziela, 12 lipca 2015 20:29

Wyjazd do Hameln w ramach wymiany zagranicznej.

W sobotę 14 czerwca 2015 wyruszyliśmy autobusem kursowym do Hameln pod opieką pani Gabrieli Kosowskiej i pani Barbary Stanuch. Podróż była bardzo długa, ale humory nam dopisywały. Byliśmy ciekawi jacy będą uczniowie niemieccy, których poznaliśmy przez kontakt mailowy. O szóstej rano w niedzielę byliśmy w Hannowerze, skąd pociągiem udaliśmy się do Hameln. Tam czekały na nas rodziny goszczące. Był to trudny moment, kiedy każdy z nas poszedł z inną rodziną w nieznane. Cały dzień był przeznaczony na wzajemne poznanie się, odpoczynek i sen, pójście do kościoła. Każda rodzina starała się uprzyjemnić nam te pierwsze chwile w obcym środowisku proponując spacery, zwiedzanie , czy aktywne spędzanie czasu.

W poniedziałek cała grupa polsko-niemiecka pojechała pociągiem do Vlotho do ośrodka polsko-niemieckiej wspólpracy, gdzie zostaliśmy zakwaterowani, dostaliśmy pyszne posiłki i gdzie odbyły się warsztaty, na których wspólnie pracowaliśmy nad projektem dotyczącym podobieństw i różnic między naszymi narodami, naszej przeszłosci i przyszłości. Wieczorem odbyła się wycieczka do ruin zamku.

Na drugi dzień po przedstawieniu wyników naszej pracy i wspaniałym obiedzie wrócilismy do Hameln, gdzie znowu zajęły się nami rodziny goszczące.

W środę spotkaliśmy się z dyrekcją szkoły Vikilu, której uczniowie nas gościli. Mielismy możliwość uczestniczenia w dwóch lekcjach z naszymi niemieckimi kolegami,  a następnie poszliśmy zwiedzać Hameln, po którym w ciekawy sposób oprowadzał nas przewodnik- były uczeń Vikilu w tradycyjnym stroju Szczurołapa – legendarnej postaci związanej z historią miasta. O godz 11 zostaliśmy uroczyście przyjęci przez burmistrza miasta. Do szkoły wrócilismy na obiad, po którym wyruszyliśmy na ok. 25 kilometrową wycieczkę rowerową i pięknymi ścieżkami rowerowymi dotarliśmy do miejscowosci Fishbeck, gdzie czekały na nas : domowej roboty ciasto i chłodne napoje. Wieczór spędziliśmy w rodzinach.

W czwartek uczestniczylismy w lekcjach w szkole,które mogliśmy porównać z tymi w naszej szkole, a po obiedzie pojechaliśmy do klubu kajakowego, gdzie próbowalismy swoich sił pływając w wieloosobowych kajakach po Wezerze pod czujnym okiem instruktorów. Wieczorem odbył się wspólny grill w pięknym miejscu. Niemieccy rodzice wspaniale przygotowali wszystko, było mnóstwo sałatek, grillowane mięso , kiełbaski i deser. Chociaż było zimno atmosfera była gorąca i nie padał zapowiadany deszcz.

W piątek wyruszyliśmy do Hannoweru, gdzie zwiedzaliśmy budynek nowego ratusza, poznaliśmy historię miasta i jego ciekawe miejsce : stadion HDI – Arena, gdzie gra miejscowa drużyna. Stadion wywarł na niektórych ogromne wrażenie.

W sobotę czas spędziliśmy z rodzinami, na zakupach i w ciekawych miejscach. Potem trzeba było się spakować i pożegnać. I znowu długa podróż autobusem, w czasie której snuliśmy plany przyjęcia naszych kolegów i koleżanek z Niemiec w Polsce, które będzie już we wrześniu.

Mgr B. Stanuch

 
Pobyt w Niemczech –w Hameln w dniach 8 do 16 czerwca 2013r PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Nowak   
wtorek, 24 września 2013 18:22

W ramach współpracy szkół : LO w Kalwarii Zebrzydowskiej i Vikilu (Victoria – Luise Gymnasium)w Hameln w dniach 8 do 16 czerwca 2013 roku odbyła się kolejna rewizyta.

W wymianie wzięła udział  13-osobowa grupa młodzieży naszej szkoły pod opieką nauczycielek mgr Barbary Stanuch i mgr Haliny Dudek. Młodzież goszczona była przez niemieckich uczniów i ich rodziny.

Nasza podróż rozpoczęła się w sobotę 8 czerwca o godzinie 15.30 w Wadowicach, skąd kursowym autokarem udaliśmy się do Hannoveru, a potem pociągiem do Hameln.

Po powitaniu nas na dworcu kolejowym w Hameln polska młodzież wspólnie z niemieckimi kolegami udała się do domów.

W poniedziałek  na dwa dni udaliśmy się wszyscy (młodzież polska i niemiecka) do miasteczka  Vlotho, gdzie młodzież dyskutowała na kilka tematów, np.

  • Jakie wartości w życiu są dla was najważniejsze,
  • Jak wyobrażacie  sobie życie młodych ludzi za 30 lat,
  • Jakie wydarzenia historyczne miały istotny (duży) wpływ na wzajemne polsko-niemieckie stosunki,

oraz przygotowywała prezentacje , omawiając wyniki dyskusji.

W programie było tradycyjnie zwiedzanie uroczego miasta Hameln. W tym roku po raz pierwszy oglądaliśmy nową synagogę.

Zwiedziliśmy również miasto Hannover oraz piękny ratusz. Byliśmy także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Sprengel Museum Hannover).

Jak podczas każdego pobytu w Hameln, goszczeni byliśmy przez burmistrza tego miasta, gdzie otrzymaliśmy drobne upominki i poczęstunek.

Bardzo przyjemne było wspólne spotkanie z rodzicami i młodzieżą przy grilu na placu gilowym w Haverbeck, gdzie ,pomimo ulewnego deszczu, wszyscy dobrze się bawili.

Atrakcyjna była również wycieczka rowerowa.

Uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach wspólnie z niemieckimi partnerami.  Mogliśmy również poznać zwyczaj pożegnania się abiturientów ze szkołą i młodszymi kolegami (lanie wodą),  a także zobaczyć tradycyjny przemarsz ulicami miasta abiturientów wszystkich szkół średnich w Hameln (kolorowo wymalowanych).

Nie doszło do skutku pływanie kajakami z powodu wysokiego poziomu wody (w tym czasie z powodu obfitych opadów w Niemczech wiele terenów dotknęła powódź).

Pobyt w Hameln był bardzo przyjemny i na pewno pozostawił uczestnikom wiele wrażeń i nowych znajomości zawartych z niemiecką młodzieżą.

Zredagowała: mgr Halina Dudek

Zdjęcia do obejrzenia w Galerii zdjęć.

 
Wymian zagraniczna ZSiPO im. M. Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Nowak   
czwartek, 11 kwietnia 2013 09:56

Młodzież z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. M. Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej ponownie miała okazję odwiedzić Anglię w ramach wymiany zagranicznej, prowadzonej w tej szkole od dwudziestu lat. W dniach 1430 marca 2013 odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży w Brixham, nadmorskim miasteczku w hrabstwie Devon, w którym uczestniczyli uczniowie z Polski, Niemiec i Ukrainy.

Poprawiony: czwartek, 11 kwietnia 2013 10:02
Więcej…
 
KRÓTKA HISTORIA WYMIANY ZAGRANICZNEJ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Nowak   
piątek, 18 stycznia 2013 22:28

  KRÓTKA HISTORIA WYMIANY ZAGRANICZNEJ
    
          prowadzonej przez
ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej

 

W 1990 roku, po wizycie grupy niemieckiej w Klasztorze Ojców Bernardynów polska strona została po raz pierwszy zaproszona do Hameln.
Mgr Halina Dudek była pierwszym organizatorem wymiany w naszej szkole, natomiast ze strony niemieckiej - pastor Herbert Dieckmann.

   

1991 – pierwsza wizyta u zachodnich sąsiadów

Zdjęcie: Na jednej z ulic Hameln  

Wycieczka do Hanower, w parku. W oranżerii, z wizytą u Burmistrza Hameln.

                                                        

 

   

                                               

 W 1995 polska grupa pierwszy raz wyjechała do Anglii z grupą niemiecką. Wyjazd był możliwy dzięki nawiązaniu współpracy przez koordynatora wymiany mgr Halinę Dudek z Centrum Młodzieży „Regenbogen” w Hameln, którego koordynatorem był Wilfried Schwark.

  

Hrabstwo Devon

Miasto Torquay, Paignton, Cockington – skansen, Stonehenge, Dartmoor

     

 

Spotkanie u Burmistrza Torbay

  

 

1997 – początek współpracy ze Szkołą Średnią Victoria-Luise Gymnasium

 

Powitanie przez uczniów Szkoły, Rodziny goszczące, Spotkanie z władzami miasta Hameln

  

Zwiedzanie Hameln, Berlina, Bremy, Fischbeck

 

 

Wspólne akcje sportowe, Udział w zajęciach i wspólne prace projektowe

  

 

W 1998 odbył się pierwszy wyjazd z młodzieżą rosyjską z miasta Briańsk  do Torbay (Anglia)

 Galina Rossihina - Koordynator wymiany ze strony rosyjskiej wraz z mgr Haliną Dudek

 

 

 Od 1999 odbywają się regularne spotkania młodzieży z Niemiec, Polski i Rosji w Anglii i Niemczech podczas Świąt Wielkanocnych

 Dwa miasta: HAMELN, BRIXHAM

  

 

 Atrakcje sportowe, Atrakcje turystyczno-krajoznawcze

 

 W 1999 roku grupa polska udała się z pierwszą wizytą do miasta Brańsk.

 Brańsk, Wycieczka do Moskwy

  

 

Od 1997 współpracujemy również z Centrum Młodzieży w Torquay, którego głównym koordynatorem jest Joe Elton

 Wspólnie zorganizowaliśmy kilka wakacyjnych wyjazdów do Anglii (na zdjęciach wyjazd z 1999)

 

W 2001 podpisane zostało partnerstwo miast Kalwaria Zebrzydowska i Hameln.

  

 

Pierwszy międzynarodowy obóz letni w 2005 roku w Anglii

 Pierwszy międzynarodowy obóz letni w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2007 roku

 

Przedstawiamy atrakcje naszych krajów: turystyczne, kulturowe, kulinarne.

Tworzymy międzynarodowe zespoły, W których pracujemy nad różnymi projektami oraz dobrze się bawimy.

   

      

 

  

 

Poprawiony: sobota, 19 stycznia 2013 00:04
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2
Copyright © 2020 Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. Mikołaja Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.