Start Wymiana zagraniczna
Wymiana miedzynarodowa
Wyjazd do Hameln- czerwiec 2015 rok PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator Maria Nowak   
niedziela, 12 lipca 2015 20:29

Wyjazd do Hameln w ramach wymiany zagranicznej.

W sobotę 14 czerwca 2015 wyruszyliśmy autobusem kursowym do Hameln pod opieką pani Gabrieli Kosowskiej i pani Barbary Stanuch. Podróż była bardzo długa, ale humory nam dopisywały. Byliśmy ciekawi jacy będą uczniowie niemieccy, których poznaliśmy przez kontakt mailowy. O szóstej rano w niedzielę byliśmy w Hannowerze, skąd pociągiem udaliśmy się do Hameln. Tam czekały na nas rodziny goszczące. Był to trudny moment, kiedy każdy z nas poszedł z inną rodziną w nieznane. Cały dzień był przeznaczony na wzajemne poznanie się, odpoczynek i sen, pójście do kościoła. Każda rodzina starała się uprzyjemnić nam te pierwsze chwile w obcym środowisku proponując spacery, zwiedzanie , czy aktywne spędzanie czasu.

W poniedziałek cała grupa polsko-niemiecka pojechała pociągiem do Vlotho do ośrodka polsko-niemieckiej wspólpracy, gdzie zostaliśmy zakwaterowani, dostaliśmy pyszne posiłki i gdzie odbyły się warsztaty, na których wspólnie pracowaliśmy nad projektem dotyczącym podobieństw i różnic między naszymi narodami, naszej przeszłosci i przyszłości. Wieczorem odbyła się wycieczka do ruin zamku.

Na drugi dzień po przedstawieniu wyników naszej pracy i wspaniałym obiedzie wrócilismy do Hameln, gdzie znowu zajęły się nami rodziny goszczące.

W środę spotkaliśmy się z dyrekcją szkoły Vikilu, której uczniowie nas gościli. Mielismy możliwość uczestniczenia w dwóch lekcjach z naszymi niemieckimi kolegami,  a następnie poszliśmy zwiedzać Hameln, po którym w ciekawy sposób oprowadzał nas przewodnik- były uczeń Vikilu w tradycyjnym stroju Szczurołapa – legendarnej postaci związanej z historią miasta. O godz 11 zostaliśmy uroczyście przyjęci przez burmistrza miasta. Do szkoły wrócilismy na obiad, po którym wyruszyliśmy na ok. 25 kilometrową wycieczkę rowerową i pięknymi ścieżkami rowerowymi dotarliśmy do miejscowosci Fishbeck, gdzie czekały na nas : domowej roboty ciasto i chłodne napoje. Wieczór spędziliśmy w rodzinach.

W czwartek uczestniczylismy w lekcjach w szkole,które mogliśmy porównać z tymi w naszej szkole, a po obiedzie pojechaliśmy do klubu kajakowego, gdzie próbowalismy swoich sił pływając w wieloosobowych kajakach po Wezerze pod czujnym okiem instruktorów. Wieczorem odbył się wspólny grill w pięknym miejscu. Niemieccy rodzice wspaniale przygotowali wszystko, było mnóstwo sałatek, grillowane mięso , kiełbaski i deser. Chociaż było zimno atmosfera była gorąca i nie padał zapowiadany deszcz.

W piątek wyruszyliśmy do Hannoweru, gdzie zwiedzaliśmy budynek nowego ratusza, poznaliśmy historię miasta i jego ciekawe miejsce : stadion HDI – Arena, gdzie gra miejscowa drużyna. Stadion wywarł na niektórych ogromne wrażenie.

W sobotę czas spędziliśmy z rodzinami, na zakupach i w ciekawych miejscach. Potem trzeba było się spakować i pożegnać. I znowu długa podróż autobusem, w czasie której snuliśmy plany przyjęcia naszych kolegów i koleżanek z Niemiec w Polsce, które będzie już we wrześniu.

Mgr B. Stanuch

 
Pobyt w Niemczech –w Hameln w dniach 8 do 16 czerwca 2013r PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Nowak   
wtorek, 24 września 2013 18:22

W ramach współpracy szkół : LO w Kalwarii Zebrzydowskiej i Vikilu (Victoria – Luise Gymnasium)w Hameln w dniach 8 do 16 czerwca 2013 roku odbyła się kolejna rewizyta.

W wymianie wzięła udział  13-osobowa grupa młodzieży naszej szkoły pod opieką nauczycielek mgr Barbary Stanuch i mgr Haliny Dudek. Młodzież goszczona była przez niemieckich uczniów i ich rodziny.

Nasza podróż rozpoczęła się w sobotę 8 czerwca o godzinie 15.30 w Wadowicach, skąd kursowym autokarem udaliśmy się do Hannoveru, a potem pociągiem do Hameln.

Po powitaniu nas na dworcu kolejowym w Hameln polska młodzież wspólnie z niemieckimi kolegami udała się do domów.

W poniedziałek  na dwa dni udaliśmy się wszyscy (młodzież polska i niemiecka) do miasteczka  Vlotho, gdzie młodzież dyskutowała na kilka tematów, np.

  • Jakie wartości w życiu są dla was najważniejsze,
  • Jak wyobrażacie  sobie życie młodych ludzi za 30 lat,
  • Jakie wydarzenia historyczne miały istotny (duży) wpływ na wzajemne polsko-niemieckie stosunki,

oraz przygotowywała prezentacje , omawiając wyniki dyskusji.

W programie było tradycyjnie zwiedzanie uroczego miasta Hameln. W tym roku po raz pierwszy oglądaliśmy nową synagogę.

Zwiedziliśmy również miasto Hannover oraz piękny ratusz. Byliśmy także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Sprengel Museum Hannover).

Jak podczas każdego pobytu w Hameln, goszczeni byliśmy przez burmistrza tego miasta, gdzie otrzymaliśmy drobne upominki i poczęstunek.

Bardzo przyjemne było wspólne spotkanie z rodzicami i młodzieżą przy grilu na placu gilowym w Haverbeck, gdzie ,pomimo ulewnego deszczu, wszyscy dobrze się bawili.

Atrakcyjna była również wycieczka rowerowa.

Uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach wspólnie z niemieckimi partnerami.  Mogliśmy również poznać zwyczaj pożegnania się abiturientów ze szkołą i młodszymi kolegami (lanie wodą),  a także zobaczyć tradycyjny przemarsz ulicami miasta abiturientów wszystkich szkół średnich w Hameln (kolorowo wymalowanych).

Nie doszło do skutku pływanie kajakami z powodu wysokiego poziomu wody (w tym czasie z powodu obfitych opadów w Niemczech wiele terenów dotknęła powódź).

Pobyt w Hameln był bardzo przyjemny i na pewno pozostawił uczestnikom wiele wrażeń i nowych znajomości zawartych z niemiecką młodzieżą.

Zredagowała: mgr Halina Dudek

Zdjęcia do obejrzenia w Galerii zdjęć.

 
Wymian zagraniczna ZSiPO im. M. Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator Maria Nowak   
czwartek, 11 kwietnia 2013 09:56

Młodzież z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. M. Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej ponownie miała okazję odwiedzić Anglię w ramach wymiany zagranicznej, prowadzonej w tej szkole od dwudziestu lat. W dniach 1430 marca 2013 odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży w Brixham, nadmorskim miasteczku w hrabstwie Devon, w którym uczestniczyli uczniowie z Polski, Niemiec i Ukrainy.

Poprawiony: czwartek, 11 kwietnia 2013 10:02
Więcej…
 
KRÓTKA HISTORIA WYMIANY ZAGRANICZNEJ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Nowak   
piątek, 18 stycznia 2013 22:28

  KRÓTKA HISTORIA WYMIANY ZAGRANICZNEJ
    
          prowadzonej przez
ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej

 

W 1990 roku, po wizycie grupy niemieckiej w Klasztorze Ojców Bernardynów polska strona została po raz pierwszy zaproszona do Hameln.
Mgr Halina Dudek była pierwszym organizatorem wymiany w naszej szkole, natomiast ze strony niemieckiej - pastor Herbert Dieckmann.

   

1991 – pierwsza wizyta u zachodnich sąsiadów

Zdjęcie: Na jednej z ulic Hameln  

Wycieczka do Hanower, w parku. W oranżerii, z wizytą u Burmistrza Hameln.

                                                        

 

   

                                               

 W 1995 polska grupa pierwszy raz wyjechała do Anglii z grupą niemiecką. Wyjazd był możliwy dzięki nawiązaniu współpracy przez koordynatora wymiany mgr Halinę Dudek z Centrum Młodzieży „Regenbogen” w Hameln, którego koordynatorem był Wilfried Schwark.

  

Hrabstwo Devon

Miasto Torquay, Paignton, Cockington – skansen, Stonehenge, Dartmoor

     

 

Spotkanie u Burmistrza Torbay

  

 

1997 – początek współpracy ze Szkołą Średnią Victoria-Luise Gymnasium

 

Powitanie przez uczniów Szkoły, Rodziny goszczące, Spotkanie z władzami miasta Hameln

  

Zwiedzanie Hameln, Berlina, Bremy, Fischbeck

 

 

Wspólne akcje sportowe, Udział w zajęciach i wspólne prace projektowe

  

 

W 1998 odbył się pierwszy wyjazd z młodzieżą rosyjską z miasta Briańsk  do Torbay (Anglia)

 Galina Rossihina - Koordynator wymiany ze strony rosyjskiej wraz z mgr Haliną Dudek

 

 

 Od 1999 odbywają się regularne spotkania młodzieży z Niemiec, Polski i Rosji w Anglii i Niemczech podczas Świąt Wielkanocnych

 Dwa miasta: HAMELN, BRIXHAM

  

 

 Atrakcje sportowe, Atrakcje turystyczno-krajoznawcze

 

 W 1999 roku grupa polska udała się z pierwszą wizytą do miasta Brańsk.

 Brańsk, Wycieczka do Moskwy

  

 

Od 1997 współpracujemy również z Centrum Młodzieży w Torquay, którego głównym koordynatorem jest Joe Elton

 Wspólnie zorganizowaliśmy kilka wakacyjnych wyjazdów do Anglii (na zdjęciach wyjazd z 1999)

 

W 2001 podpisane zostało partnerstwo miast Kalwaria Zebrzydowska i Hameln.

  

 

Pierwszy międzynarodowy obóz letni w 2005 roku w Anglii

 Pierwszy międzynarodowy obóz letni w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2007 roku

 

Przedstawiamy atrakcje naszych krajów: turystyczne, kulturowe, kulinarne.

Tworzymy międzynarodowe zespoły, W których pracujemy nad różnymi projektami oraz dobrze się bawimy.

   

      

 

  

 

Poprawiony: sobota, 19 stycznia 2013 00:04
 
Z wizytą w Hameln PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator Maria Nowak   
wtorek, 19 czerwca 2012 20:46

Z okazji 10 – ej rocznicy podpisania Aktu Partnerstwa Miast oraz w 20-tą rocznicę podjęcia współpracy delegacja z Kalwarii Zebrzydowskiej, w tym także nauczyciele ZSiPO im. M. Kopernika z Kalwarii, udali się z wizytą do zaprzyjaźnionego Hameln. 

5 listopada 2001 roku w Urzędzie Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej miało miejsce uroczyste podpisanie dokumentu o partnerstwie miast Kalwaria – Hameln. 5 listopada 2011 roku minęło 10 lat od tego ważnego wydarzenia. W ramach obchodów tej rocznicy władze miasta Hameln, na czele z obecną panią burmistrz Zuzanną Lippmann, zaprosiły delegację z Kalwarii do Hameln w dniach 7 – 10. 06.2012 r. Zaproszeni zostali: burmistrz miasta pan Zbigniew Stradomski z małżonką, pani Krystyna Kuchareczko- emerytowana nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego, która zainaugurowała wymianę naszej szkoły z młodzieżą z Hameln w 1991 roku, (obecnie koordynator do spraw współpracy przy Urzędzie Miasta); pani Halina Dudek- nauczycielka ZSiPO im. M. Kopernika, która od roku 1991, czyli od momentu rozpoczęcia współpracy, zajmowała się międzynarodową wymianą grup młodzieżowych; ojciec Melchior Cichy z Klasztoru OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej – osoba, od której współpraca się rozpoczęła; a także przedstawiciele Rady Miasta, Rady Młodzieży, Cechu Rzemiosł Różnych, Domu Kultury oraz Orkiestra Miejska z Kalwarii. 

Program pobytu w niemieckim mieście Hameln, mieście Szczurołapa, był bardzo ciekawy i starannie przygotowany. W piątek 8 czerwca po śniadaniu wszyscy uczestnicy udali się na pieszą wycieczkę do miejsca widokowego Klut, skąd z wieży można podziwiać panoramę miasta Hameln. Następnie pojechaliśmy na wycieczkę do Hamelschenburg, gdzie znajduje się piękny zamek.Wieczorem z okazji jubileuszu przygotowane było przyjęcie przez mieszkańców miasta Hameln. W spotkaniu wzięło udział wielu starszych mieszkańców, znających język polski z dzieciństwa. Bardzo miłe były spotkania z rodzicami, którzy gościli naszą młodzież a także uczestnikami rewizyt w Kalwarii.Był grill, sałatki, ciasta, a towarzyskim rozmowom towarzyszyła muzyka. Odbyły się występy orkiestry z Kalwarii oraz Halvestorf z Hameln. Bardzo ciekawy był wspólny występ obu orkiestr, raz pod batutą polskiego, raz – niemieckiego dyrygenta. Sobota (9 czerwca) była dniem bardzo uroczystym i podniosłym. O godzinie 10 – ej odbyło się oficjalne powitanie naszej delegacji w pomieszczeniach muzeum w Ratuszu przez panią burmistrz Zuzannę Lippmann. Po wzajemnym przedstawieniu delegacji z Hameln i Kalwarii mieli przemówienia pani burmistrz Lippmann oraz pan burmistrz Stradomski. Następnie nastąpiła wymiana prezentów. Pan burmistrz Stradomski złożył pamiątkowy wpis do Złotej Księgi Miasta Hameln. Potem była luźna rozmowa, poczęstunek i tradycyjne małe upominki dla każdego uczestnika delegacji.

Po uroczystym spotkaniu orkiestra z Kalwarii wystąpiła na tarasie Hochzeitshaus. Występ zgromadził sporą grupę słuchaczy, którzy oklaskami nagrodzili popisowy występ naszych muzyków. Po obiedzie zorganizowano zwiedzanie miasta Hameln.

Wieczór jubileuszowy przygotowany był na statku „Hameln”, odbywającym rejs po rzece Wezerze. W imprezie wzięło udział około 140 osób – przedstawicieli różnych partii, organizacji społecznych, poprzedni pracownicy Urzędu Miasta Hameln, którzy gościli naszą młodzież w ratuszu w latach ubiegłych, w czasie naszych systematycznych wyjazdów. Była także okazja, aby spotkać się i porozmawiać z osobami, którym zawdzięczamy współpracę zagraniczną z Hameln – pastorem Herbertem Dieckmannem, inicjatorem wymiany grup młodzieżowych naszej szkoły z uczniami szkół z Hameln oraz podpisania partnerstwa miast; z panem Wilfriedem Schwarkiem, dzięki któremu nasza młodzież mogła wyjeżdżać do Anglii (od roku 1995), Szwecji, a później Rosji. Nie brakło także nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły Victoria-Luise Gymnasium, którzy kontynuują wymianę grup młodzieżowych jak pani Godehilde Tigges oraz pan Horst Bultzingslowen. W niedzielę 10 czerwca po uroczystej mszy w kościele Św. Augustyna uczestniczyliśmy w procesji Bożego Ciała prowadzonej przez polskiego ojca Rolanda Pancerza, który również brał udział w delegacji w zastępstwie ojca Melchiora.

Pobyt w Hameln, który przebiegł w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze, z pewnością zacieśni jeszcze bardziej współpracę między tym miastem a Kalwarią, w tym także naszą szkołą.

Opisała dla was: mgr Halina Dudek- uczestnik wyjazdu

Zdjęcia można oglądać w GALERII ZDJĘC.

Siedem zdjęć pochodzi ze strony Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.

Poprawiony: wtorek, 14 sierpnia 2012 14:00
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2
Copyright © 2019 Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. Mikołaja Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.