Start Teatr szkolny "Carpe diem"
Carpe Diem
Świętoszek - nowe przedstawienie CARPE DIEM PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator Maria Nowak   
niedziela, 24 czerwca 2012 22:53

Czerwiec przyniósł —jak co roku– kolejną premierę Carpe diem. Tym razem oglądaliśmy Świętoszka Moliera.

14 czerwca 2012 r. odbyła się premiera sztuki, na której obecni byli zaproszeni goście, m.in. pani Zastępca Burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Halina Cimer,  Starszy Wizytator  Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Józef Żegliński i członek Rady Powiatu Grzegorz Opychał, a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i placówek. W następnych dniach miały miejsce spektakle dla mieszkańców Kalwarii Zebrzydowskiej.

Można śmiało powiedzieć, że przedstawienie odniosło duży sukces.Po przedstawieniach publiczność długo nagradzała aktorów gromkimi brawami. Przyczyn tego sukcesu jest wiele, warto jednak na kilka z nich zwrócić uwagę.

Opiekunka koła mgr Elżbieta Karelus świetnie dobrała obsadę aktorską. Znając dobrze każdego ucznia tak przydzieliła role, aby jak najlepiej wykorzystać naturalne umiejętności, cechy charakteru, czy temperamentu danej osoby. Dlatego kreacje Orgona, Tartuffa, Doryny czy innych na długo pozostaną w naszej pamięci.

Po poziomie przygotowania przedstawienia i gry aktorskiej widać było, ile miesięcy spędzono z uczniami na próbach. Aktorzy to bowiem osoby, które mimo swych chęci są przecież amatorami. Trzeba więc docenić fakt, że zostali dobrze przygotowani, a jednocześnie włożyli wiele swej pracy, umiejętności i talentu w przygotowanie spektaklu. Efekty ich wspólnej pracy doceniła publiczność.

 

Na słowa uznania zasługuje również grupa techniczna, która przygotowywała dekoracje: gustowne, dopracowane, efektowne. Stroje i muzyka dopełniały klimatu sztuki.

Gratulujemy udanej premiery opiekunce mgr Elżbiecie Karelus oraz całemu zespołowi Carpe diem- zarówno aktorom, jak i grupie technicznej.

Obsada:

Tartuffe- Kamil Różański
Orgon - Dawid Buła
Elmira – Marzena Charęża
Pani Pernelle – Monika Rusin
Doryna – Weronika Pająk
Kleant – Maciej Łabędzki
Marianna – Adrianna Kordel
Walery- Mateusz Żmija
Damis – Maciej Zamysłowski
Pan Zgoda- Maciej Stanuch

Oficer Gwardii – Piotr Kawaler

Sekcja techniczna:

Suflerzy: Barbara Wyka, Julia Moskwa
Światło i muzyka: Paweł Karelus
Dekoracje: Magdalena Faber, Magdalena Łyczak, Karolina Piwowarczyk, Adrianna Opychał, Gabriela Chrapek, Aleksandra Leśniak.

 

Zdjęcia można oglądnąć w Galerii.

Poprawiony: wtorek, 21 sierpnia 2012 18:22
 
CARPE DIEM zaprasza na przedstawienie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator Maria Nowak   
piątek, 08 czerwca 2012 07:15

Teatr szkolny "CARPE DIEM" zaprasza na przedstawienie pt. "Świętoszek".

Spektakle odbędą się w sali widowiskowej Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej

15 czerwca (piątek) o godz.10.00 (dla młodzieży gimnazjalnej),

16 i 17 czerwca (sobota, niedziela)  o godz. 17.00.

ZAPRASZAMY!

Poprawiony: poniedziałek, 13 sierpnia 2012 17:42
 
Szkoleniowo-integracyjny wyjazd Carpe Diem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator Maria Nowak   
czwartek, 09 lutego 2012 20:53

W dniach 27 i 28 stycznia 2012 r. szkolne koło teatralne „Carte Diem” pod opieką mgr Elżbiety Karelus udało się, na coroczny i tradycyjny już wyjazd integracyjno-przygotowawczy do Lanckorony. Tym razem do willi „Tadeusz”, miejscu o wspaniałej historii. Wyjazd, choć z pozoru krótki, dał nam bardzo wiele motywacji i chęci do pracy.
Czas, który spędziliśmy wspólnie, staraliśmy się w pełni wykorzystać. To na próby, na które czas poświęcony był bezcenny, bo dzięki temu mogliśmy dokładnie opracować scenariusz, wnieść poprawki do gry aktorskiej a nawet snuć już plany o scenerii. Również na zabawę i poznawanie się wzajemnie. I tak w piątkowy wieczór, mimo tego, że mróz był ogromny, zabraliśmy ze sobą pożyczone z ośrodka sanki i ruszyliśmy na podbój zaśnieżonych „stoków” Lanckorony. Po powrocie, również nie zabrakło śmiechów, zabaw i rozmów. Także i wspomnień z ostatniego przedstawienia oraz przygotowań do niego. Następnego dnia, z rana, po skonsumowaniu śniadania i spakowaniu się ruszyliśmy na przystanek PKS aby powróć do swoich domów z nowymi doświadczeniami i wspomnieniami.

Tegoroczny skład Carpe Diem:
Maciej Stanuch IId, Dawid Buła IIc, Piotr Kawaler IIc, Julia Moskwa IIc, Kamil Różański IIc, Mateusz Żmija IIc, Marzena Charęża Ic, Monika Rusin Ib, Barbara Wyka Ib, Adrianna Kordel Ia, Maciej Łabędzki Ia, Weronika Pająk Ia, Maciej Zamysłowski Ia.

Relację spisał: Dawid Buła

Poprawiony: wtorek, 14 sierpnia 2012 13:14
 
Premiera "Pana Jowialskiego" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator Maria Nowak   
wtorek, 25 października 2011 21:59

8, 9 i 12 czerwca 2011 roku Szkolne Koło Teatralne „Carpe Diem” przedstawiało na sali widowiskowej CKTiS swą nową sztukę pt. „Pan Jowialski” A. Fredry. My też tam byliśmy, boki ze śmiechu zrywaliśmy, a zdjęcia można oglądnąć w Galerii. Gratulujemy opiekunce koła mgr Elżbiecie Karelus i wszystkim aktorom oraz grupie technicznej kolejnej wspaniałej premiery.

 

„Pan Jowialski” to jedna z najlepszych komedii Aleksandra Fredry, zwana „sfinksem naszej literatury”. Dzieło odbiega od głównego nurtu romantycznego, jest to komedia intrygi- typowa dla oświecenia. Nie chodzi w niej o fabułę, lecz o wielostronne przedstawienie postaci, takich jak Pan Jowialski czy Pani Jowialski....

Sztuka jest też skarbnicą przysłów, a jej ponadczasowy, czasem absurdalny humor, bawi do dzisiaj. Ludmir- młody literat, znudzony blichtrem środowiska, w którym się obraca- opuszcza miasto w poszukiwaniu tematów do nowej książki. Towarzyszy mu Wiktor-adept malarstwa. Obaj przypadkiem trafiają do Pustakówki, domu rodziny Jowialskich. Właściciel majątku, stary Jowialski, to niestrudzony gawędziarz, który żartem stara się pokonać otaczającą go obłudę. Wraz z przybyciem gości życie we dworze Jowialskich nabiera niespodziewanego tempa. Gospodarze próbują bawić się kosztem Ludmira, wmawiając mu, że jest sułtanem. Nie pamiętają jednak, że „kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada”, młody literat bowiem podejmuje bowiem zabawę kpiąc sobie z mieszkańców Pustakówki. Ostatecznie i Ludmir wpada po uszy, bo zakochuje się w „romansowej” Helenie, odnajduje także swą matkę, Szambelanowa zaś swe zaginione dziecko. Tylko Janusz rozpacza za straconą narzeczoną, choć na pocieszenie zostaje mu wieś.…

Sztuką ta to przede wszystkim świetne teksty. Publiczność co chwila wybuchała salwami śmiechu. Była to także zasługa dobrze dobranej obsady- każdy wpisał się w swą rolę nadając jej niepowtarzalnego uroku. Na szczególną pochwałę zasługuje Mirosław Płonka –odtwórca Pana Jowialskiego, ale także pozostali aktorzy dali popis swoich możliwości.

Myślę, że pani mgr Elżbieta Karelus, która w tym roku świętuje 10-lecie pracy z Carpe Diem, może być zadowolona: kolejna sztuka –kolejny sukces!

 

Obsada:

Pan Jowialski – Mirosław Płonka

Pani Jowialski – Julia Moskwa

Ludmir – Kamil Różański

Wiktor - Dawid Buła

Janusz – Piotr Kawaler

Helena – Iwona Morek

Szambelanowa – Marta Weber

Szambelan – Maciej Stanuch

Żołnierz – Mateusz Żmija

Lokaj – Krzysztof Kukuła

 

Sekcja techniczna:

Suflerzy: Izabela Madeja, Justyna Gaczorek

Światło i muzyka: Dawid Pająk

Dekoracje: Justyna Brańka, Renata Dragan, Kinga Faber, Patrycja Karelus, Elżbieta Kotyrba, Kinga Matuła, Paulina Pajdzik, Irena Zajda.

 

Poprawiony: wtorek, 14 sierpnia 2012 13:13
 
Czas na zmiany, czyli koło od 2001 roku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator Maria Nowak   
wtorek, 20 stycznia 2009 17:56

Od września 2001 roku kołem teatralnym opiekuje się mgr Elżbieta Karelus. Teatr szkolny wpisany został w ofertę edukacyjną Ogniska Pracy Pozaszkolnej, działającego w ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Repertuar zrealizowany przez mgr Elżbietę Karelus:

2002 – „Sen nocy letniej” wg W. Shakespeare’a

2003 – „Ciotka Karola” wg Tomasza Brandona

2004 – „Ucznone białogłowy” wg Moliera

2005 – „Ożenek” wg Mikołaja Gogola

2006 – „Szkoła żon” wg Moliera

2007 – „Sługa dwóch panów” wg Carlo Goldoniego

2008 – „Igraszki z diabłem” wg Jana Drdy

2009 -  „Bądzmy poważni na serio” wg Oskara Wilde (GALERIA JUŻ DOSTĘPNA)

Oprócz wyżej wymienionych spektakli, z udziałem członków koła powstawały widowiska w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej: w 2002 „Zaczarowana dorożka”, w 2003 „Idzie żołnierz borem, lasem” oraz w 2004 roku inscenizacja z okazji otwarcia hali sportowej przy ZSiPO. Członkowie teatru szkolnego z dużym powodzeniem brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Wadowicach. Nie sposób nie wymienić tu choćby: Izabeli Malcher, która doszła do eliminacji wojewódzkich, jak też Eweliny Dobrewskiej, Macieja Zięby, czy Doroty Zajdy, którzy dzięki swojemu telentowi zajmowali czołowe miejsca w etapie powiatowym wspomnianego konkursu.

Warto wspomnieć też, że spektakl „Sługa dwóch panów” został zaprezentowany uczestnikom konferencji dyrektorów domów kultury i ognisk pracy pozaszkolnej z całej Małopolski w czerwcu 2007 roku, a częściowy dochód z przedstawienia „Igraszki z diabłem” został przeznaczony na zakup nowego sztandaru szkoły.

Ostatni spektakl koła został nagrodzony przez Burmistrza Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska  kwotą 2.500 zł, która została przeznaczona na uszycie nowych strojów teatralnych.

Każda sztuka przygotowywana przez „CARPE DIEM” jest wielką niespodzianką, gdyż próby odbywają się "za zamkniętymi drzwami”. Nawet skład aktorski nie jest znany do końca „zwykłym śmiertelnikom”.Wiadomo jednak, że do teatru co roku przybywają nowi uczniowie z wielkimi możliwościami i talentami. Ich gra sprawia, że bohaterowie z kart ksiązek ożywają. Trzeba jednak pamiętać, że przed każdą premierą w czerwcu członkowie koła przechodzą długie próby. Ich pracę nadzoruje nauczyciel języka polskiego w ZSiPO, a jednocześnie opiekun koła, mgr Elżbieta Karelus. Gdy nachodzi czas wystawienia sztuki aktorzy udają się na szkolenie do Lanckorony, a potem do auli, by „zmierzyć się z deskami teatru”. Napięcie powoli sięga zenitu i nie opuszcza członków koła aż do ostatniego dnia wystąpień.

Warto podkreślić, że dla młodych aktorów ważny jest nie tylko rezultat prób, ale także radość ze wspólnego działania i przyjaźnie zawiązane chyba na zawsze.Co roku aktorzy prezentują się przed wiekszą publicznością, już nie tylko z Kalwarii Zebrzydowskiej, ale również z pobliskich miejscowości.

Często na spektakle przybywają specjalnie zaproszeni goście, jak też uczniowie gimnazjów. Widzowie zachwycają się grą artrystów oraz świetną scenografią, dzięki której łatwiej jest się przenieść w miejsce toczącej się akcji. Miejmy nadzieję, że teogoroczna sztuka odniesie sukces, tak jak i poprzednie, oraz przyciągnie nowych miłośników koła teatralnego „CARPE DIEM”

 

Tekst przygotowała i opracowała Katarzyna Morek
Korektę wykonała mgr Elżbieta Karelus

Poprawiony: poniedziałek, 13 sierpnia 2012 20:45
 
Premiera "Pana Jowialskiego" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator Maria Nowak   
czwartek, 16 czerwca 2011 23:48

 

8, 9 i 12 czerwca 2011 roku  Szkolne Koło Teatralne „Carpe Diem” przedstawiało na sali widowiskowej CKTiS swą nową sztukę pt. „Pan Jowialski” A. Fredry. My też tam byliśmy, boki ze śmiechu zrywaliśmy, a zdjęcia można oglądnąć w Galerii. Gratulujemy opiekunce koła mgr Elżbiecie Karelus i wszystkim aktorom oraz grupie technicznej kolejnej wspaniałej premiery.

 

„Pan Jowialski” to jedna z najlepszych komedii Aleksandra Fredry, zwana „sfinksem naszej literatury”. Dzieło odbiega od głównego nurtu romantycznego, jest to komedia intrygi- typowa dla oświecenia. Nie chodzi w niej o fabułę, lecz o wielostronne przedstawienie postaci, takich jak Pan Jowialski czy Pani Jowialski....

Poprawiony: wtorek, 14 sierpnia 2012 13:14
Więcej…
 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 2 z 3
Copyright © 2019 Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. Mikołaja Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.