Start Teatr szkolny "Carpe diem"
Carpe Diem
30 lat minęło czyli jubileusz Koła Teatralnego „Carpe diem” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Joanna Kasprzyk   
piątek, 05 czerwca 2020 08:46

Gdyby nie epidemia koronawirusa, która pokrzyżowała wiele planów i zamierzeń, w Kole Teatralnym „Carpe diem” trwałyby obecnie gorączkowe przygotowania do wystawienia kolejnej sztuki i świętowania trzydziestolecia jego istnienia w kalwaryjskim liceum. Niestety, pandemia uniemożliwiła na razie realizację tych przedsięwzięć. Miejmy nadzieję, że uda się je doprowadzić do skutku we wrześniu, a na razie przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia z historii „Carpe diem”...


Koło Teatralne, działające obecnie w ramach Ogniska Pracy Pozaszkolnej, zostało założone w kalwaryjskim liceum w 1990 r. Ówczesny dyrektor szkoły mgr Tadeusz Bębenek ogłosił jego utworzenie na początku roku szkolnego 1990/91. Opiekunką szkolnej grupy teatralnej została nauczycielka biologii mgr Ewa Starzak. Koło zrzeszało na początku niewielką liczbę osób, potem systematycznie jego członków przybywało. W 1996 r. ogłoszono konkurs na jego nazwę. Wybrano propozycję Katarzyny Starzak  - Carpe diem, co po łacinie znaczy ‘chwytaj dzień, ciesz się tym, co dziś’.

Pierwszym przedstawieniem szkolnego teatru była sztuka A. Fredry Consilium facultatis. W następnym roku wystawiono Proces poety i bajkę dla dzieci E. Szelburg-Zarembiny Śladami kuli-zgaduli, a w 1992 r. miniaturę napisaną przez członków koła (M. Róg i P. Tokarskiego) o problemach dorastającej młodzieży, zatytułowaną Powrót do przyszłości.

Życzliwe przyjęcie przedstawień przez publiczność zachęciło członków Carpe diem do podjęcia się realizacji bardziej ambitnych przedstawień. Pierwszy wybór padł na słynny musical Skrzypek na dachu. Realizacja tego spektaklu była od dawna marzeniem opiekunki koła pani Ewy Starzak, tak więc po adaptacji scenariusza i zmianie tytułu na „Anatewka”, przystąpiono do pracy nad spektaklem. Okazał się wielkim sukcesem i został przyjęty entuzjastycznie przez widzów. Jeszcze niedawno śp. Dyrektor Tadeusz Bębenek wspominał z rozrzewnieniem, jakie wyjątkowe emocje i wzruszenia towarzyszyły mu podczas wystawienia tego musicalu...

Repertuar Carpe diem w kolejnych latach obejmował realizacje sztuk polskich i obcych dramatopisarzy – były to m. in. Romeo i Julia, Damy i huzary, Skąpiec. Sięgano też po popularne wodewile, m. in. Góralską młodość, która w 1996 r została owacyjnie przyjęta przez widzów podczas  „Dni Kalwarii”.

W swoich dziejach koło nie tylko wystawiało spektakle dla lokalnej społeczności, ale również  zdobywało laury na Wojewódzkich Przeglądach Teatralnych (pierwszy, drugi, czwarty i szósty tytuł).

W roku 2000 prof. Ewa Starzak zakończyła dziesięcioletni okres opieki na kołem, a pieczę nad Carpe diem przejęła polonistka mgr Elżbieta Karelus. Od 2001 roku koło funkcjonuje w ramach Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych im. M. Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pod nowym kierownictwem kontynuuje realizację spektakli teatralnych, które  pod koniec każdego roku szkolnego prezentowane są na deskach kalwaryjskiego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki (a wcześniej w auli Wyższego Seminarium Duchownego oo. Bernardynów), gromadząc na widowni społeczność szkolną, przedstawicieli lokalnych władz oświatowych i samorządowych, uczniów szkół podstawowych i mieszkańców gminy oraz wszystkich, coraz liczniejszych, sympatyków Carpe diem.

Młodzi aktorzy, pod czujnym okiem swojej opiekunki, odważnie mierzą się z tekstami komedii Szekspira, Fredry, Moliera, Wilde’a. Realizują pełne humoru sztuki teatralne Drdy, Brandona i Goldoniego, dzięki którym mogą w pełni zaprezentować widzom swoje umiejętności aktorskie, a nierzadko także wokalne i taneczne.

Oprócz  spektakli z udziałem członków koła powstają również inne widowiska, m. in. w Bibliotece Publicznej im. S. Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej: w roku 2000 – Zaczarowana dorożka, w 2003  – Idzie żołnierz borem, lasem. W 2004 r. przygotowano  inscenizację z okazji otwarcia hali sportowej przez ZSiPO, a w 2011 r. z okazji beatyfikacji Jana Pawła II wystawiona została w Wadowicach sztuka Alexa Testy i ks. Marcina Schmidta Przemiana- Brat naszego Boga.

Członkowie teatru szkolnego odnosili też sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Wadowicach. Nie sposób nie wymienić tu choćby Izabeli Malcher, która doszła do eliminacji wojewódzkich, jak też Eweliny Dobrewskiej, Macieja Zięby czy Doroty Zajdy, którzy dzięki swojemu talentowi zajmowali czołowe miejsca w etapie powiatowym konkursu.

Dzięki pracy w kole teatralnym młodzi aktorzy mieli też okazję spotkać, bliżej poznać i zyskać życzliwość takich  gwiazd teatru i kina jak: Alina Janowska, Henryk Talar, Anna Samusionek, Yanina, Edward Żentara  oraz p. Leokadia Wyspiańska - synowa artysty.

W ciągu trzydziestu lat działalności Carpe diem przewinęło się przez nie setki uczniów, którzy mogli realizować tu swoje aktorskie pasje, spełniać marzenia o występach na deskach teatru. I choć długie przygotowania do wystawienia sztuk niejednokrotnie wiążą się z dużym stresem,  napięcie sięga zenitu, zdarzają się chwile wzlotów i upadków i nie zawsze wszystko wychodzi tak, jak trzeba, to jednak wszystko to zawsze rekompensują oklaski i gratulacje publiczności po zakończeniu każdego występu.

Dla wielu młodych aktorów kalwaryjskiego liceum działalność w kole pozostawiła w pamięci bardzo miłe wspomnienia, dostarczyła wielu niezapomnianych przeżyć. Ze wzruszeniem opowiadają oni o rodzinnej atmosferze, szczególnym poczuciu wspólnoty i nawiązaniu przyjacielskich relacji, które trwają do dziś. Jest też kilka teatralnych małżeństw. A w tym momencie na deskach teatru będzie grać drugie lub nawet trzecie pokolenie młodych aktorów...

A widzowie? Co roku z niecierpliwością oczekują kolejnych spektakli, zachwycają się grą młodych adeptów sztuki aktorskiej, scenografią, oprawą muzyczną, kostiumami. I gromkimi brawami wyrażają uznanie dla ogromu pracy wkładanego w przygotowanie kolejnych premier.

Z okazji jubileuszu trzydziestolecia istnienia koła Carpe diem życzymy, aby przez następne lata niezmiennie pozostawało piękną wizytówką naszej szkoły i przyciągało kolejne rzesze zarówno utalentowanych członków jak i sympatyków szkolnego teatru.

Spektakle w latach 1990- 2000 wystawione pod opieką mgr Ewy Starzak:

1990 – „Consilum facultatis’” wg A. Fredry

1991 – „Proces poety”, „Śladami kuli zgaduli” wg E. Szelburg-Zarembiny

1992 – „Powrót do przeszłości” wg M. Róg i P. Tokarskiego

1993 – „Anatewka”

1996 – „Góralska młodość” wg J. Reimschussela

1997 – „Romeo i Julia” wg W. Shakespeare’a

1998 – „Damy i huzary” wg A. Fredry

1999 – „Skąpiec” wg Moliera

2000 – „Mieszczanin szlachcicem” wg Moliera

 

Spektakle w latach 2001-2019 wystawione pod opieką mgr Elżbiety Karelus:

2002 – „Sen nocy letniej” wg W. Shakespeare’a

2003 – „Ciotka Karola” wg T. Brandona

2004 – „Uczone białogłowy” wg Moliera

2005 – „Ożenek” wg M. Gogola

2006 – „Szkoła żon” wg Moliera

2007 – „Sługa dwóch panów” wg C. Goldoniego

2008 – „Igraszki z diabłem” wg J. Drdy

2009 – „Bądźmy poważni na serio” wg O. Wilde’a

2010 – „Gwałtu, co się dzieje” wg A. Fredry

2011 – „Pan Jowialski” wg A. Fredry

2012 – „Świętoszek” wg Moliera

2013 – „Damy i huzary” wg A. Fredry

2014 – „Klub kawalerów” wg M. Bałuckiego

2015 – „Jak Wam się podoba” wg W. Shakespeare’a

2016 – „Upiór w kuchni” wg J. Majewskiego

2017 – „Ciotka Karola” wg T. Brandona

2018 – „Słomkowy kapelusz” wg E. Labiche’a

2019 – „ Porwanie Sabinek” wg J. Tuwima

 
Premiera "Ciotki Karola" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Nowak   
czwartek, 08 czerwca 2017 20:34

8 czerwca 2017 roku miała miejsce premiera nowej sztuki kalwaryjskiego teatru „Carpe diem” reżyserowanej przez mgr Elżbietę Karelus pt. "Ciotka Karola". Nie waham się użyć słowa „teatr” zamiast szkolne koło teatralne, gdyż poziom, na jakim przygotowane są kolejne przedstawienia, można bez wątpienia uznać za profesjonalny, wysoki, aktorski - w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tegoroczne przedstawienie zachwyciło publiczność w wielu wymiarach. Punktem wyjścia był świetny tekst komedii Thomasa Brandona pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji, śmiesznych scen i dialogów. Ale czymże byłby najlepszy nawet utwór, gdyby nie zagrali go odpowiednio aktorzy. A tu mieliśmy już prawdziwą ucztę sceniczną. Na początku trzeba wymienić brawurową kreację Huberta Paździorki, który wcielił się w tytułową „ciotkę Karola”- trzeba przyznać, że był niesamowity w roli kobiecej. Był żywiołowy, przekonywujący i … pociągający- szczególnie płeć męską. Ale nie tylko jego kreacja zasługuje na uznanie. Trzeba przyznać, że wszyscy aktorzy byli świetnie dobrani do swoich ról i znakomicie je odegrali. Tak więc dwóch przyjaciół- studentów, czyli Maksymilian Wicher i Mikołaj Karelus przekonująco zmagali się z przeciwnościami losu, aby wreszcie wyznać gorące uczucia swoim wybrankom serca. One zaś, czyli Michalina Porzycka i Aleksandra Kasiarz, zgodnie ze swoją rolą, odegrały skromne, ale uczuciowe młode damy. Jonasz Serwin zabłysnął jako konkurent do ręki nadobnej ciotki zmagając się z Maciejem Filkiem- opiekunem młodych dam, by w końcu odnaleźć swą utraconą miłość. Magdalena Mirocha w roli owdowiałej multimilionerki i jej podopieczna- Aleksandra Krzystek, a także Konrad Stec w roli nieocenionego służącego, który musiał cierpliwie znosić fanaberie swego pana, zamykają plejadę świetnych aktorów tego spektaklu.

Nie sposób pominąć członków obsługi technicznej przedstawienia, którzy również byli czynnie zaangażowani w przygotowania: Natalia Karelus, Dominika Kuśmierz, Paweł Karelus, Zuzanna Dańko, Karolina Bruzda, Julia Błachut, Klara Kęskiewicz, Patrycja Kania, Aneta Studnicka,  Gabriela Pocztowska, Michał Karelus, Kacper Godula, Robert Ochmanek, Sara Młynarczyk, Karolina Burdek.

Na dzisiejszej premierze gościliśmy wiele znakomitych osób, m. in. panią wicekurator małopolski Halinę Cimer, wicestarostę powiatu wadowickiego pana Andrzeja Góreckiego, radnego powiatu wadowickiego pana Pawła Odrobinę, burmistrza miasta Kalwaria Zebrzydowska dr inż. Augustyna Ormantego, przewodniczącego Rady Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej  pana Pawła Hebdę, proboszcza parafii Kalwaria Zebrzydowska ks. Wiesława Cygana, wiceprezesa Stowarzyszenia Pomocy Szkole pana Zbigniewa Sarapatę, dyrektora CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej pana Andrzeja Burdka, członków Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Liceum, emerytowanego dyrektora szkoły pana Tadeusza Bębenka oraz wielu emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi szkoły oraz oczywiście uczniów szkoły.

Świetne, znakomite, fantastyczne- takie określenia padały z ust zaproszonych gości i niech te słowa zachwytu będą wystarczającą zachętą dla tych, którzy jeszcze na przedstawieniu nie byli, a mogą jeszcze wybrać się w piątek lub niedzielę. Dla tych, którzy nie będą mogli na żywo podziwiać sztuki polecamy oglądnąć zdjęcia w Galerii zdjęć.

Poprawiony: wtorek, 27 czerwca 2017 19:58
 
Premiera Teatru Szkolnego "Carpe diem" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Nowak   
środa, 31 maja 2017 20:22

Serdecznie zapraszamy na nową sztukę w wykonaniu Szkolnego Teatru "Carpe diem". W tym roku będzie to świetna "Ciotka Karola" Thomasa Brandona w reżyserii opiekunki koła teatralnego mgr Elżbiety Karelus. Spektakle będą odbywać się w dniach od 8-11 czerwca 2017 roku w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Spektakle odbędą się również 8 czerwca (czwartek) o godz. 11.00 
oraz 9 czerwca (piątek) o godz. 10.00.

Zapraszamy!

Poprawiony: środa, 31 maja 2017 20:37
 
Historia Teatru Szkolnego "Carpe diem" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Nowak   
niedziela, 18 grudnia 2016 19:40

HISTORIA TEATRU SZKOLNEGO „CARPE DIEM”

Koło Teatralne, działające obecnie w ramach OPP, zostało założone przy Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej w 1990 r. przez mgr Ewę Starzak, która sprawowała nad nim opiekę przez okres 10 lat. Później pieczę nad nim objęła mgr Elżbieta Karelus. Autorką nazwy koła- „Carpe diem”- jest Katarzyna Starzak.

CZYTAJ WIĘCEJ>>>>

Poprawiony: niedziela, 18 grudnia 2016 19:42
Więcej…
 
JAK WAM SIĘ PODOBA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Nowak   
wtorek, 30 czerwca 2015 20:01

11 czerwca 2015 roku miała miejsce kolejna premiera Szkolnego Koła Teatralnego "Carpe diem". Tym razem mieliśmy przyjemność oglądać sztukę Williama Szekspira pt. "Jak wam się podoba". Na spektakl przybyło wielu zaproszonych gości, których przywitał pan Dyrektor i reżyser mgr Elżbieta Karelus.

Przedstawienie miało piękną oprawę scenograficzną, świetne stroje oraz oczywiście aktorzy wykazali się wspaniałymi umiejętnościami, które przecież przez cały rok ćwiczyli pod czujnym okiem pani reżyser.

 

Aktorzy:                                             

Lakmus- Grzegorz Wypiór

Rozalinda- Anna Piętoń

Celia- Kamila stanuch

Orlando- Filip Mirocha

Książę Wygnany- Paweł Brózda

Książę Fryderyk- Maciej Góralczyk

Jakub- Szymon Kleszcz

Adam- Grzegorz Karelus

Febe- Anna Leśniak

Sylwiusz - Jonasz Serwin

Hymen- Natalia Dudziak

Oliwier- Adrian Zaremba

Koryn- Adrian Godula

Karol, Ambroży Ambaras- Marek Czubaj

Anielka- Natalia Goryl

 

Sekcja techniczna:

Aleksandra Weber, Robert Ochmanek, Dorota Płonka, Aleksandra Janus, Wiktoria Dybek, Wiktoria Plichta, Aleksandra Warchał, Natalia Goryl, Joanna Sarapata, Aleksandra Filek, Krzysztof Lenik, Paweł Karelus, Aleksandra Wróbel, Natalia Papież, Adrianna Zawada, Sebastian Traczyk.

 

Teatr "Carpe diem" składa serdeczne podziękowania Burmistrzowi Miasta oraz Dyrekcji Centrum Kultury, Sportu i Turystyki za pomoc w przygotowaniu spektaklu.

Poprawiony: wtorek, 30 czerwca 2015 20:12
 
Carpe Diem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Nowak   
poniedziałek, 15 września 2008 14:52

W swoich dziejach Koło wystawiało spektakle nie tylko dla lokalnej społeczności, w czterech przypadkach nagrodzone było na Wojewódzkich Przeglądach Teatralnych w Wadowicach. Członkowie CARPE DIEM angażowali się też w działalność charytatywną, np. z myślą o niepełnosprawnych z Zebrzydowic (1991), o powodzianach (1997), o szkolnym koledze Maćku (1999) czy adrestach V finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Poprawiony: poniedziałek, 13 sierpnia 2012 20:36
Więcej…
 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3
Copyright © 2020 Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. Mikołaja Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.