Start Aktualności Akcja sprzątania Kalwarii
Akcja sprzątania Kalwarii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator Maria Nowak   
niedziela, 21 maja 2017 20:34

13 maja ponad czterdzieścioro uczniów naszej szkoły pod opieką pani Lidii Zięby-Maziarki i Joanny Kasprzyk udało się w okolice lasu za cmentarzem parafialnym, aby posprzątać ten teren z zalegających tam pokładów śmieci. Akcję zorganizowano we współpracy z grupą „Płuca Kalwarii”. Efektem wspólnie przeprowadzonych intensywnych prac porządkowych było zebranie kilkunastu worków ze śmieciami.

Poniżej zamieszczamy fragmenty tekstu autorstwa pana Mieczysława Logina z grupy „Płuca Kalwarii”, będącego podsumowaniem naszej akcji.

W ramach porządkowania naszej lokalnej Ziemi w sobotnie dopołudnie 13 maja br. razem z liczną grupą uczniów klas pierwszych i drugich kalwaryjskiego liceum posprzątaliśmy teren wokół jednej z nielicznych  wodnych atrakcji naszego miasta tj. wokół stawu, a także w sąsiednim lasku obok cmentarza. […] Sprzątanie przebiegło gładko i sprawnie, mimo mokrego podłoża nikt nie wpadł do wody. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu (podbierak, kopaczka, grabie, właściwy strój, rękawiczki) wyłowiono prawie wszystkie pływające opakowania szklane i plastikowe. Ryby nie złapano, chociaż miał  pokazać się karp. Nikomu też nie udało się spłoszyć szczupaka, jaki podobno pływa w tym stawie. Nam się nie ujawnił. Jak głosi miejscowa plotka (a plotka to też informacja, w której jest porządne 2% prawdy) jeszcze parę lat temu pływały w nim szczupaki i były odławiane. To bardzo ekologiczna ryba, pływa tylko w bardzo czystych wodach. Czy można teraz powiedzieć o stawku, że jego wody są czyste? Pozostawiamy to kalwarianom do rozstrzygnięcia.[…]Miejsce jest urokliwe i byłoby niepowetowaną stratą, gdyby doszło do jego całkowitej dewastacji i degradacji.

Poprawiony: niedziela, 28 maja 2017 20:26
 
Copyright © 2018 Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. Mikołaja Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.