Start Biblioteka Historia
Historia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator Maria Nowak   
środa, 03 września 2008 19:09

ksiazkaBiblioteka szkolna została utworzona w pierwszych miesiącach działalności Nauczycielskiego Prywatnego Gimnazjum w Kalwarii Zebrzydowskiej (kwiecień-czerwiec 1945 r.).

Jej skromny księgozbiór powstał z książek ofiarowanych przez mieszkańców Kalwarii i pozycji zakupionych w antykwariatach krakowskich. Początkowo przechowywano go w szafach. Opiekę nad nim powierzono nauczycielowi biologii i fizyki Stanisławowi Raciborskiemu.

 

W 1946 r. kierownikiem liczącej 800 tomów biblioteki został polonista Tadeusz Prokopowicz. W 1951 r. opiekę nad księgozbiorem przejęła Maria Feczko - nauczycielka języka polskiego i łaciny. Wtedy w pomieszczeniu bibliotecznym mieściła się także stołówka dla młodzieży szkolnej. W 1952 r. wydzielono kilka bibliotek przedmiotowych, nad którymi opiekę powierzono nauczycielom poszczególnych przedmiotów.

W 1955 r. opiekunem biblioteki został polonista Bronisław Glanowski. W tym też roku książki zostały umieszczone na odpowiednich regałach bibliotecznych. W następnym roku zakończono sporządzanie katalogu autorskiego. Biblioteka była czynna 3 godziny tygodniowo. W 1960 r. księgozbiór liczył prawie 8 tysięcy woluminów. W 1980 r. bibliotekę przejęła nauczycielka geografii Józefa Łabiak. Rok później zwiększono etat w bibliotece do 9 godzin. W 1983 r. Bronisław Glanowski ponownie został jej kierownikiem. W połowie lat osiemdziesiątych biblioteka udostępniała swoje zbiory 3 dni w tygodniu przez 5 godzin.

W 1995 r. władze oświatowe przyznały pełny etat na bibliotekę (30 godz. tygodniowo). W tym samym roku rozpoczęły się prace związane z katalogowaniem i klasyfikacją zbiorów oraz tworzeniem katalogu alfabetycznego i rzeczowego. Uczniom umożliwiono wolny dostęp do księgozbioru. W 1997 r. utworzono czytelnię na osiem miejsc.

W 2002 roku biblioteka otrzymała cztery komputery multimedialne z dostępem do Internetu, co umożliwiło rozpoczęcie procesu komputeryzacji biblioteki, który w 2008 roku zakończono. Uczniowie mogą obecnie korzystać z czytelni multimedialnej wyposażonej w siedem stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, urządzenie wielofunkcyjne, drukarkę i skaner.

 

 

Poprawiony: piątek, 04 stycznia 2019 08:30
 
Copyright © 2020 Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. Mikołaja Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.