Start
Aktualności


Współpraca z Instytutem Neofilologii UP w Krakowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Łukasz Marek   
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 21:33

W ramach współpracy z Instytutem Neofilologii UP Krakowie (filologia germańska) uczniowie z klasy 1b  uczestniczyli 12.04.19 w warsztatach tłumaczeniowych „W świecie kulinariów”, przygotowanych dla nich prze Koło Naukowe Germanistów UP.

Oprócz wielu zadań praktycznych, dzięki którym opanowali  przygotowane słownictwo tematyczne, mieli okazję posłuchać wykładu prof. dr hab. A. Kubackiego „Pluricentryzm w sztuce kulinarnej”, obrazujący różnice pomiędzy  odmianami języka niemieckiego w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.  Kulinaria Austrii przybliżyła im przebywająca na wymianie studenckiej Anna, mieszkanka Wiednia. Była to równocześnie świetna okazja do przełamania barier językowych w kontakcie z rodzimym użytkownikiem języka niemieckiego.

Opiekun: mgr Izabela Szczygieł

Poprawiony: poniedziałek, 15 kwietnia 2019 21:40
 
I miejsce w konkursie publicystycznym PDF Drukuj Email
Wpisany przez Joanna Kasprzyk   
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 09:42

 

Dawid Madej z klasy 1 b zdobył I miejsce w XX Powiatowym Konkursie Publicystycznym "O Laur Peryskopu", organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. M. Wadowity w Wadowicach. Jury konkursu nagrodziło również tekst Edyty Ślęzak z klasy 1 b, za który otrzymała wyróżnienie. Opiekunem naszych młodych publicystów była mgr Elżbieta Karelus. Gratulujemy!

 

 

 

Poniżej przedstawiamy nagrodzone teksty Dawida Madeja i Edyty Ślęzak.

 

Szczepienie Szczepionków

„Nie wiem, czy szczepić” – to trudne pytanie zadaje sobie co drugi rodzic w naszym kraju, stając przed decyzją wpojenia drobnoustroju do środka swojego dziecka. Taką możliwość dał Polakom sejm, który na początku listopada zniósł obowiązek szczepień ochronnych. Chwała mu za to! Każdy rodzic powinien mieć prawo do decydowania o swoim smyku oraz o przebiegu jego medycznej przygody. Choć jedna pociecha z niechęcią pójdzie do Pana Doktora, tak inni aż niecierpliwią się, by wejść do przychodni i zadać jakże świetnie nam znane pytanie: „Kto z Państwa ostatni?”. Jeden z amerykańskich nastolatków, po osiągnięciu wieku pełnoletniości zamiast pójść ze świeżo wyrobionym dowodem osobistym do sklepu monopolowego czy zapisać się na kurs prawa jazdy.. postanowił się zaszczepić. Tak, zaszczepić. Jego rodzice nie wierzyli w cudowną moc szczepionek, przez co chłopiec przez całe swoje młodzieńcze życie rozpaczał nad brakiem symbolicznego „kółeczka” na lewym ramieniu. Chciał to zmienić i udało się to. Po całym wydarzeniu poszedł do mediów i podzielił się swoją jakże fantastyczną medyczną przygodą, która urzekła cały świat.

Poprawiony: sobota, 20 kwietnia 2019 15:00
Więcej…
 
Sukces w Olimpiadzie Przedmiotowej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Łukasz Marek   
piątek, 12 kwietnia 2019 09:14

Uczniowie Jakub Hebda (II a) i Jakub Grabarczuk (II d) otrzymali zaświadczenie zwalniające z egzaminu maturalnego z historii, dzięki sukcesowi w tegorocznej edycji Olimpiady Przedmiotowej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921-1956, Od Traktatu Rylskiego do Żołnierzy Niezłomnych".

 
XV Powiatowe Targi Edukacyjne za nami... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Joanna Kasprzyk   
poniedziałek, 01 kwietnia 2019 07:50

28 marca 2019 r. ponad 1000 uczniów z gimnazjów i szkół podstawowych powiatu wadowickiego odwiedziło mury naszej szkoły, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz hufców pracy w ramach XV Powiatowych Targów Edukacyjno-Informacyjno-Wydawniczych.

Odwiedzający targi mieli niepowtarzalną okazję, aby bezpośrednio porozmawiać z uczniami i nauczycielami poszczególnych placówek i porównać ich ofertę edukacyjną.
Władze powiatowe reprezentowali m. in.: starosta Eugeniusz Kurdas, który dokonał uroczystego otwarcia targów, wicestarosta Beata Smolec oraz radni powiatowi z przewodniczącą Rady Powiatu Zofią Kaczyńską. Władze oświatowe reprezentowała m. in. małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer oraz dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego Dariusz Styrna . Wśród zaproszonych gości znaleźli się także samorządowcy wszystkich szczebli oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych.

Wydarzenie uświetnił pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klasy wojskowej,  występ wokalny Karoliny Kosek z klasy 3 e oraz pokaz taneczny grupy „Estima” działającej w Ognisku Pracy Pozaszkolnej.

Targi Edukacyjno-Wydawniczo-Informacyjne - jedna z największych tego typu imprez w powiecie -  cieszą się od lat dużym zainteresowaniem zwiedzających. Tak było i tym razem -  dzięki zebranym informacjom młodzi ludzie mogli zdecydować, jak zaplanować swoją przyszłość edukacyjną i zawodową,  a w wyborze najodpowiedniejszej oferty pomogły im bardzo interesujące stoiska promocyjne poszczególnych szkół.  A atrakcji było bardzo wiele – można było poćwiczyć jazdę samochodem na symulatorze, zrobić sobie zdjęcie, zostać modnie wymalowanym i uczesanym, skosztować pysznych przekąsek i słodkości, obejrzeć modele robotów, a na stoisku wystawionym przez naszą jednostkę patronacką - 8 Bazę Lotnictwa Transportowego w Krakowie - można było postrzelać do tarczy z karabinu i przymierzyć akcesoria spadochronowe.

Przy okazji targów nasza szkoła zaprezentowała też swoją ofertę edukacyjną – uczniowie zwiedzali poszczególne pracownie przedmiotowe, oglądali fragmenty spektaklu koła teatralnego „Carpe diem”, występy taneczne i ćwiczenia na stepach oraz pokazy chemiczne, poznawali ofertę klasy wojskowej i możliwości kształcenia w zakresie języków obcych.

Jednym słowem atrakcji nie brakowało. Miejmy nadzieję, że przełoży się to na nabór do klas pierwszych w nadchodzącym roku szkolnym…

GALERIA ZDJĘĆ

Poprawiony: poniedziałek, 08 kwietnia 2019 21:52
 
Nietypowa lekcja j. angielskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Łukasz Marek   
wtorek, 26 marca 2019 20:11

W dniu 12 marca bieżącego roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję szlifować swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego w niecodzienny sposób. Na scenie Centrum Kultury i Sportu w Kalwarii Zebrzydowskiej gościli aktorzy teatru Wild West prezentując w języku angielskim sztukę pt. „The Double-cross Dance" o współczesnej tematyce. Uczniowie mieli możliwość nie tylko obejrzenia przedstawienia ale porozmawiania w języku angielskim z aktorami, wśród których byli rodzimi użytkownicy tego języka. Naszym uczniom bardzo spodobała się taka forma obcowania z językiem angielskim, dlatego w przyszłości planujemy kolejne.

Zdjęcia

Poprawiony: wtorek, 26 marca 2019 20:24
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 98
Copyright © 2019 Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. Mikołaja Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.